KONST / Litografier / Färglitografi 13924143
nr 1392 4143
Lindorm Liljefors
(1909-1985), Sverige
Färglitografi, Son. Signerad, numrerad 245/360. Motivet: 37x51, yttermått inklusive ram: 50x68 cm
Lindorm Liljefors, svensk målare, skulptör och illustratör född 1909, död 1985.
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
måndag 26 april 2021
kl 19:39:19
21/4 14:17:24
100 kr
26/4 19:34:19
Lindorm Liljefors
Läs mer om Lindorm Liljefors
Jetson av Bruno Mathsson
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Roland Svensson 1910-2003
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.